2.díl naší série, tentokrát s pluhem značky Kverneland

V rámci druhého dílu naší série s názvem Vždyť na tom nic není jsme se s naší obchoďačkou Evou Šónovou vydali přímo k jednomu z našich zákazníků. Tentokrát jsme ve videu představili pluh značky #Kverneland 6300 S Variomat. 

 

 

V současné době je velmi diskutovaným tématem samotná orba a tedy využití pluhu. Někteří zemědělci na orbu nedají dopustit, jiní ji pokládají za zastaralý a nákladný způsob přípravy půdy. V průzkumu, který realizovala společnost Kverneland mezi zemědělci v Německu a ve Francii, byla orba uváděna jako nejdůležitější způsob přípravy půdy. Více než 60 % farmářů považuje orbu za základní krok při obdělávání zemědělské půdy. Téměř 80 % uvádí jako důležitou výhodu orby snížení množství chemikálií potřebných k zamezení růstu plevele, a to zejména těch těžko hubitelných.

Argumenty ve prospěch orby: 

  • zbytky rostlin a další organická hmota jsou zcela zapracovány do půdy
  • potlačení růstu plevele a zaplevelujících rostlin vede k menší spotřebě herbicidů
  • nové rostliny jsou vystaveny vlivu infikovaných rostlinných zbytků v podstatně menší míře, snižuje se tak možnost šíření plísňových chorob, a tedy i nutnost používání fungicidů
  • lepší prosychání a rychlejší zvyšování teploty půdy zejména v jarním období
  • lepší zpřístupnění živin
  • dobře připravené síťové lůžko umožňuje použití klasických secích strojů
  • dobré výnosy i za velmi nepříznivých podmínek (Zdroj: Kverneland, Orba či ne?)

Právě se zmíněným pluhem značky Kverneland jsme ke konci listopadu zrealizovali srovnávací orbu s konkurenčním pluhem. Pokud Vás zajímá, jak to dopadlo, mrkněte na náš článek. 

https://www.mitrenga.cz/nase-novinky/predvadeci-akce-pluhu-kverneland-6300-s-variomat/